مجید مسعودی‪-‬ یک ویدئوی ۲۷ ثانیه‌ای از حرف‌های یک پیرمرد طبسی خطاب به محمود حجتی، حالا به یکی از مباحث داغ شبکه‌های اجتماعی بدل شده است. پیرمرد پس از آن که خطاب به وزیر می‌گوید «یک عدد گوجه فرنگی تو مملکتتون شده هفتصد تومن» و در ادامه بخشی از یک غزل حافظ با مضمون آشوب را خواند، دستش را بر شانه وزیر زد و گفت: «خودتون می‌دونید و مملکتتون. خداحافظ.»
یک کاربر توئیتر به نام سعید برآبادی در مورد غزلی که پیرمرد خواند، توئیت کرد: «این بخشی از همان غزل معروف است که علامه قزوینی به دیوان حافظ برگرداند اما منتقدان به خاطر وزن ناسور حذفش کردند. علامه جایی نوشت که شدت عصبانیت شاعر به حدی بوده که شعر فقط نشانه‌ای از اعتراض شده. چند قرن بعد، کشاورز طبسی آن
را چشم در چشم وزیر خواند تا صدای عصیان فرودستان باشد.» برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی از این گفتند که این صحنه تداعی‌کننده حکایت‎های اسطوره‌ای است. از جمله کاربری به نام نیما توئیت کرد: «انگار رفتی توی تاریخ؛ مثل حکایت انوشیروان و پیرمرد کشاورز یا سلطان محمود و پیرمرد خارکن.»
سیامک قاسمى، دیگر کاربر توئیتر به جمله آخر پیرمرد توجه کرد. نوشت: «همه حرف‌های پیرمرد به حجتی یک طرف، اون «خودتون می‌دونید و مملکتتون» یک طرف! به نظرم اون چیزی که در انتها در ذهن انسان فرو می‌ریزد، حتی بعد از امید، حس تعلق است. فروریختن حس تعلق یا مالکیت، آخرین سنگر وابستگی به هر چیز و هر کس است و فرو ریختن حس تعلق مردم به «مملکت» یعنی تیر خلاص!»
علی اردستانی، دکترای علوم سیاسی و استاد سابق دانشگاه سمنان در کانال تلگرامی خود این ویدئو را «به خوبی» نشان‌دهنده «یکی از پیچیده‌ترین مباحث توسعه سیاسی» نامید که به گفته اردستانی «شکاف بین دولت و ملت» است. این استاد علوم سیاسی در انتهای نوشته تلگرامی‌اش نوشت: «درک اینکه او چرا احساس «غیر بودن» یا «دیگری بودن» می‌کند، فراتر از فهم بسیاری از سیاستگذاران کنونی ماست؛ گویی دارد
اتمام حجت می‌کند.»

دیدگاه کاربران

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای سراج موزیک | موزیک های جدید محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.