مهدخت قویدل – تلگرام فیلتر شده هم همچنان خواب مسئولان را اشفته می کند. این بار نگرانی آنها از   فیلترشکن هایی است که مردم برای دسترسی به تلگرام از آنها استفاده می کنند.  آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، در اینستاگرامش خبر داده که مرحله جدید مبارزه با تلگرام با عنوان “فیلتر کردن فیلترشکن ها”آغاز شده است!

 این نحوه اطلاع رسانی وزیر جوان  با واکنش طنز کاربران شبکه های اجتماعی هم مواجه شده است. کاربران می گویند چطور می شود از پیام رسان هایی که یکی یکی به دست دولتی ها و مقامات قضائی فیلتر می شوند و حتی صلاحیت امنیتی آنها مورد تایید حاکمیت نیست، برای دادن خبر فیلتر یک پیام رسان دیگر یا فیلتر شدن فیلترشکن ها استفاده کرد؟!

در حالی که دولت و سایر مسئولان بعد از فیلتر شدن ناگهانی تلگرام سعی کردند با بازی کی بود؟ کی بود؟ من نبودم! مسئولیت فیلترینگ تلگرام را از سرشان باز کنند؛ وزیر جوان ارتباطات تقریبا تنها کسی است که به واسطه مسئولیتش مجبور است پاسخگوی رسانه ها و مسئولان حکومتی باشد.

همین موضعگیری های محمد جواد آذری جهرمی باعث شده تا یک روز در شبکه های مجازی حکم وزیر قهرمان را پیدا کند که موافق فیلترینگ نیست و جلوی دستورهای  آمرانه فیلترینگ می ایستد! چند ساعت بعد هم با یک اظهار نظر دیگر تبدیل به دشمن شماره یک آزادی رسانه ها در فضای مجازی ایران می شود!

طبق گفته های پیشین آذری جهرمی،   فیلترینگ تلگرام بی فایده ترین کار دنیا بود و   از ۴۵ میلیون کاربر تلگرام فقط ۱ میلیون نفر از آن خارج شدند. بقیه هم با فیلترشکن   همچنان در این پیام رسان حضور دارند. همین موضوع باعث شده که برنامه حاکمیت برای کوچ اجباری ۴۴ میلیون ایرانی به پیام رسان های داخلی با شکست مواجه شود.

بعد از فیلتر تلگرام، مردم برای دسترسی به این پیام رسان از فیلترشکن استفاده کردند. اما این همه ماجرا نبود. اگرچه وزیر ارتبطات روز گذشته اطلاع رسانی عمومی کرده که دولت به دنبال فیلتر کردن فیلترشکن هاست؛ اما درست از روز فیلترینگ این اتفاق در ایران افتاده است.

 تقریبا همه کاربران تلگرام  در این چند هفته بعد از فیلترینگ، هر روز یا بسته به اینکه از چه شرکتی اینترنت می گیرند؛ هر چند روز یک بار یا هر چند ساعت یک بار دنبال یک فیلترشکن جدید  می گردند؛ زیرا فیلترشکن ها به صورت لحظه ای شناسایی شده و فیلتر می شوند.

ویر ارتباطات در اینستاگرامش در مورد تصمیم جدید حاکمیت برای مقابله با تلگرام  گفته است: علت مخالفت دولت با فیلتر کردن تلگرام وسایر پیام رسان های خراجی این بود که از رواج استفاده از فیلترشکن در بین مردم می ترسید؛ زیرا اگر ما به اینکه برخی پیام رسان ها به سرویس های اطلاعاتی وابسته هستند، شک داریم؛ در مورد اینکه بودجه برخی از فیلتر شکن ها مستقیما از طرف آمریکا و سرویس های اطلاعاتی انها  تامین می شود شکی نداریم.

 وی همچنین تاکید کرده است “اختلاف نظر در مسئولین و نارضایتی جمعی از مردم اکنون تهدید بزرگتری را برای امنیت فضای مجازی فراهم کرده که نمی توان از کنار آن به راحتی گذشت و باید برای آن چاره جدی اندیشید.”

در حالی که پیام رسان سروش چند روزی است که به دلیل اختلالات زیرساختی کلا از دسترس خارج شده است؛ وزیر ارتباطات هم از نارضایتی مردم از فیلترینگ و نارضایتی برخی مسئولان از ناکامی فیلترینگ اظهار نگرانی می کند.  هشداری که ظاهرا هنوز هیچ مسئولی سمت مردمی آن را نشنیده است.

 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای سراج موزیک | موزیک های جدید محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.